Noppeid IT ajaloost

Nagu ka muudes tehnoloogia valdkondades, tuleb iga edukalt läbi löönud IT-lahenduse kohta mitu lootustandvat ja huvitavat mõtet, millest aga asja ei saanud (kas ei realiseerunud või ei suutnud turul piisavalt hästi toime tulla). Otsi kolm enda arvates õpetlikku näidet ja kirjelda neid ajaveebiartiklis.

Vaatasin läbi ka mõned kursusekaaslaste blogid ning üritasin samu punkte mitte kasutada. Samuti on minu näited pigem tänapäevasemad.

Project Ara

Project Ara
Projekt Ara oli iga entusiasti unistus – modulaarne telefon, mille juppe saab jooksult vahetada vastavalt sellele, mida parasjagu vaja on. Vajad paremat protsessorit? Uut kaamerat? Ekraan läks katki? Osta ainult uus moodul ja vaheta välja. Käesolev projekt alustas 2013. aastal Google’i juhtimise all, kuigi ettevalmistusi oli selleks tehtud juba 2011. aastast alates. Kahjuks lõpetati projekt 2016. aasta lõpus, kuna selgus, et algset ideed ei ole olemasolevate vahenditega võimalik jätkusuutlikult ellu viia. See muutus selgeks juba arenduse käigus, sest mida aeg edasi, seda vähemaks muutus neid komponente, mida saab välja vahetada (lõpuks olid ekraan, protsessor, RAM jm komponendid raami sisse ehitatud ning ise oleks saanud vahetada vaid väheseid osi). Loo moraal: seondub natuke No Man’s Sky mänguga ehk katmata lubaduste andmine viib lõpuks ebaõnnestumiseni ning saadavalolev tehnoloogia ei ole lihtsalt kõikideks ideedeks veel valmis.

Windows Mobile/Phone

Windows Phone
Windows Mobile oli Microsofti operatsioonisüsteem ärikasutajate (nuppudega) telefonidele, mis oli oma hiilgeajal (2007) küllaltki populaarne. See polnud aga mõeldud uutele puutetundlikele mobiilidele, mistõttu jäi ta iOS-i ja Androidi varju. Et end tagasi mobiilsete OS-ide maailma tuua, tõi Microsoft turule Windows Phone’i, mis oli disainitud väikestele puutetundlikele ekraanidele ning asendas Windows Mobile’i. Kahjuks ei suutnud Microsoft oma OS-i telefonitootjatele pähe määrida (Windows Phone oli tasuline, erinevalt konkurendist Androidist) ning ka kasutajad polnud sellest huvitatud, kuna selle OS-iga telefone oli vähe ning seal polnud piisavalt rakendusi. Microsofti viimane püüe selles vallas on Windows 10 Mobile, mis on mõeldud olema Windows 10 (täis)versioon telefonidele. Ka see ei ole siiani tuult tiibadesse saanud ning ametlikult pakub Microsoft hetkel ainult kaht telefoni, üks äri- ja teine tavakasutajale. Loo moraal: juba olemasolevasse konkurentsi liiga hilja sisse murdmine on keeruline isegi neil, kel on samas vallas juba varasemaid kogemusi.

No Man’s Sky

No Man's Sky
Tegemist on ühe 2016. aasta oodatuima arvutimänguga, mis aga ootustele ei vastanud ning on seetõttu nimetatud üheks suurimaks ebaõnnestumiseks suurmängude hulgas. Algselt lubati, et mäng on praktiliselt lõputute planeetide kombinatsioonidega ning mitmikmängu võimalustega, mida aga mängu avalikustamisel ei olnud või oli, kuid äärmiselt vigase implementatsiooniga. Kui sellele liita veel juurde serverite ja kasutajatoe ülekoormus, siis on selge, miks enamik mängijaid selles pettuma pidid. Loo moraal: tuleb hoiduda liigsetest lubadustest, sest nende täitmata jätmine võib rikkuda muidu väga hea projekti.

Allikad:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Project_Ara
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Phone
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Mobile
  • https://en.wikipedia.org/wiki/No_Man%27s_Sky

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga