IT juhtimine ja riskihaldus

 • Kirjelda ajaveebiartiklis kaht tuntud IT-juhti (võivad olla nii Eestist kui mujalt), kes esindavad kaht erinevat juhitüüpi ülaltoodud jaotuses (juht, suhtleja, treener…).

Kõigepealt ei osanudki ühtki kindlat juhti välja tuua, kelle kohta avalikkus (või vähemalt minagi) piisavalt teaks ning kes oleks ka miskit tulemuslikku saavutanud. Siis aga pärast natukest ajuragistamist mõtlesin ka veidi kastist välja ning leidsin meie “IT-ministri” Urve Palo ning RIA peadirektori Taimar Peterkopi. Otsustasin hinnata mõlemi vastavusi materjalis toodud juhitüüpide osas tuginedes viimatistele meediaartiklitele.

Urve Palo

Meie praegune Ettevõtlus- ja Infotehnoloogiaminister on majandus- ning ärijuhtimistaustaga, mistõttu võib öelda, et Ettevõtlusministriks sobib ta väga hästi. Küll aga tekib küsimus infotehnoloogia poolega, millega tal igasugune (hariduslik) kokkupuude puudub ning seega ka võib paljud juhiomadused automaatselt maha arvata. Analüüsiks võtan aluseks 2017. aasta sügise päevakajalise teema – lairibavõrgu “viimase miili” arendamine lõppkasutajateni.

 • Juht (leader) – Palol kui juhil võib ju olla selge pilt sellest, kuhu ta tahab jõuda (kiire nett maainimesteni), kuid üle kivide ja kändude ei ole see vedamise osa eriti edukalt läinud. Suvel maakondadele õhutustöö tegemise järel ei ole järgmine loogiline samm sügisel riigihanke väljakuulutamine, sest see jätab pool meeskonnast (antud juhul maakonnad) pettunult tegevuseta.
 • Teavitaja/suhtleja (communicator) – ka selle ette ei saa linnukest panna, kuna kas a) maakonnad said suvel Palo entusiasmist ja rahaga lõõpimisest valesti aru või b) meie minister ei oska nüüd sügisel maakondadele piisavalt hästi oma plaanimuutusi selgitada, sest viimased on ju nördinud.
 • Treener/juhendaja (coach– selle punktiga on nüüd 50/50, kuna maakondade “arengut” suutis ta stimuleerida küll, kuid jällegi on probleeme meeskonnatööga.
 • Mentor/õpetaja (mentor) – siin on küll lihtne: IT teadmisi ja kogemusi on proua Palol kahendskaalal null (0, false).
 • Arengumootor (change agent) – tundub, et midagi ta siiski vedada üritab ja see miski ei ole ka väga vanamoeline, niiet siit saab ta plusspunkti.
 • Ülemus (power broker) – teine linnuke on kirjas: kes ikka suudab alguses lubada üht ning pärast teha kannapöörde ja jätta endised partnerid tunnustuseta, väärib ikka tõelise Ülemuse tiitlit, kes ei kohku tagasi oma võimu kasutamise ees.

Mina arvan, et IT-minister Palo esindab arengumootorist ülemuse rolli, teistes jääb tal natuke vajaka.

Taimar Peterkop

Tegemist on õigusteaduskonna taustaga reservohvitseriga, kes praegu töötab Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektorina. Kuigi otsene IT haridus tal puudub, on ta varem töötanud Kaitseministeeriumis, kus ta vastutas info- ja kommunikatsioonitehnoloogia arendamise ning küberkaitse eest. Analüüsiks kasutan peamiselt ID-kaardi fiaskoga seotud ajakirjandusartikleid.

 • Juht (leader) – sihi pani ta juba paika peadirektoriks astudes ning viimase kahe aasta jooksul ei ole märgata olnud sellest sihist kõrvale kaldumist.
 • Teavitaja/suhtleja (communicator) – kuigi Peterkop ei ole ainus, kelle kaudu käis ID-kaardi turvaprobleemide selgitamine avalikkusele, ei saa talle selles osas midagi halba ette heita ning rahvast sai õigel ajal piisavas koguses teavitatud küll.
 • Treener/juhendaja (coach– kahjuks ei oska ma Peterkopi töötajate valikut ning koostöö edendamist kommenteerida, kuid vähemalt meedia ei ole selles osas probleeme näinud.
 • Mentor/õpetaja (mentor) – autoriteeti peaks tal jaguma arvestades varasemat kogemust ohvitserina ning küberkaitse arendamisega. Eriti tuleb ta “õpetaja” külg välja erinevates küberteemalistes ettekannetes.
 • Arengumootor (change agent) – erilist innovatsiooni temast ei kiirga, kuid riigiameti juhina ei ole see ka alati vajalik. Ta on öelnud, et püüab hoida tasakaalu funktsionaalsuse ja turvalisuse vahel, mis on igati mõistlik.
 • Ülemus (power broker) – ID-kaartide sertifikaatide sulgemises oli ka Peterkopil oma roll ning sellise otsuse tegemine ei ole lihtne. Praegu igatahes tundub, et kollektiivne otsus oli pigem õigustatud ning suurem oht sai seljatatud.

Raske on tuua välja kindlat kahte IT-juhi rolli, mis tema juhitüüpi domineerib. Pigem arvan, et tegu on igati tasakaalustatud oskustega juhiga, kes suudab hakkama saada kõigega, kuid samas ei hiilga millegi erilisega.

Kasutatud kirjandus:

 • https://www.mkm.ee/et/uudised/kuues-maakonnas-jatkub-kiire-interneti-baasvorgu-arendamine
 • https://geenius.ee/uudis/riik-investeerib-20-miljonit-eurot-et-maakohtadesse-internet-tuua/
 • https://www.ria.ee/ee/tanasest-on-ria-peadirektor-taimar-peterkop.html
 • http://www.ituudised.ee/uudised/2017/09/27/taimar-peterkop-kuberkuritegevus-on-uha-professionaalsem

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga